Oto Yıkama Dükkanı Açmanız İçin Gerekenler

Yatırım yapacak kişiler çeşitli iş dallarını araştırırlar; bunlardan birisi de oto yıkama dükkanı açmaktır. Oto yıkama işi kolay gibi gözükse de, işin içine girince o kadar kolay bir iş olmadığını anlıyorsunuz.

Oto Yıkama Dükkanı Açacaksınız, Peki Nereden başlayacaksınız?

Günümüzde iş açmak isteyenlerin, o işe girmeden önce bir ön araştırma yapması gerekir. Bu işe gerçekten girmeli miyim, bu işe ihtiyacım var mı, kazancım ne olur? Gibi sorulara önceden bir cevap bularak, Oto Yıkama İşine Atılmalıdır.

Bu işi yapmak isteyenlerin vermesi gereken birinci karar; bu işi bayilik alarak mı, yoksa kendi açacağı bir dükkan ile mi yürüteceğidir. Bayilik üzerinden faaliyete geçecek yatırımcılar için, piyasada bayilik veren (Carwax, Car Wash, Autoclub…) firmaların şartlarını kontrol edebilirler, sonrasında seçtikleri firmayla görüşerek, bu işe girebilirler.

Bayilik almadan işini kendi çabalarıyla sürdürmek isteyen yatırımcıların da; bu işi daha önce yapan bayilerle bir görüşme yapmaları ve onlardan sorularına alacakları cevaplarla yollarına devam etmeleri olacaktır, oto yıkamacı olan bir bayiden tavsiyeler almaktan çekinmeyin. Çoğu işletme sahibi işini kendi başına kurmak ve geliştirmek ister; fakat daha önce bu işleri yapmış kişilerin deneyimlerini ve tecrübelerine kulak vermeleri yerinde bir karar olacaktır.

Oto Yıkama İşine Girecek Yatırımcılar; Şu Sorularla Kendilerine Bir Yol Çizebilir?

Aşağıda sıralanan soruları kendinize sorunuz ve gerçekten bu işe hazır mısınız bir bakın.

Oto yıkama işinde sermaye ne kadar gerekir? / Oto yıkama işinde para veya kar var mı? (Giderlerim ne olur, kazancım ne kadar artar) / Oto yıkamacı açmak için çalışma ruhsatı almak zor mudur? / Oto yıkama işi için tuttuğum dükkan, bu iş için uygun mu? / Potansiyel Müşterilerime nasıl ulaşırım? / Pazarlama ve reklamlar için ne kadar bütçe olacak ve kolay olur mu? / Eleman temininde sıkıntı yaşar mıyım? / Hukuksal sorunları var mıdır veya karşılaşabilir miyim? Bu sorunları çözmek zor mudur? / Oto yıkama işinde incelikleri (püf) noktaları nedir?

Yukarıdaki soruların cevaplarını duygularınızla vermeyiniz; burada ki sorulara piyasaya (rasyonel verilere) göre veriniz, sonrasında sorun yaşamazsınız.

Oto Yıkama İşinde Gerekli Sermaye Tutarı Ne Kadardır?

Oto yıkama açacak işletmeciler için; çeşitli kriterler vardır, sermaye tutarına etki edecek, onlara bakalım: İşletmenin açılacağı adrese, araç ve yaya trafiğine yakın mı, binanın durumu nedir, dükkanın büyüklüğü ne kadardır, dekorasyon ve diğer girdi kalemleri dahil edilmelidir. 2019-2020 yılında sağlamanız gereken sermaye tutarınız; 50 bin TL’den başlar, 300 bin TL’ye kadar çıkabilir. 300 bin TL bir işletmenin içerisine, bayilik komisyonu ve dükkanın büyüklüğünü de ekleyebilirsiniz.

Oto Yıkamacı İçin Yer Seçimini Nasıl Yapacağım?

Bütün işletmeler için bulunduğu noktanın (lokasyonun) önemi büyüktür. Burada; Dükkanın cadde üzerinde bulunup bulunmadığı, ulaşımının kolay olup olmadığı, dükkanın fiziksel şartları ve büyüklüğü ödeyeceğiniz kirayı belirleyecektir. Giderlere bir bakalım: Birincisi Kira / Personel maaş ve diğer giderleri / Kullanılan malzemeler / Ekipmanlar için maliyetlerini çıkarma süreleri etkili olacaktır.

Yatırım Yapacaklar İçin Öncelikler Nelerdir?

Yatırım yapacaklar için, birinci öncelik ödeyecekleri kira miktarı olacaktır, bunu iyice düşünülmesi gerekir. Ayrıca kira dışında bir kalem daha vardır, o da stopaj olacaktır. Onu da giderlere katmalısınız. Emlakçıya ödeyeceğiniz komisyon miktarı, kiranın peşin olarak istenmesi (Emlakçı bir kira peşin ister); bunu da işletme maliyetine eklemeniz gerekir.

Oto yıkamacı açmak için çalışma ruhsatı almak zor mudur?

Bunun için seçilen yerin iskanının ve kat mülkiyetinin olup olmadığına bakmalısınız. Oto yıkamacı için, Belediyelerden çalışma ve iş yeri açma ruhsatınızı alabilirsiniz. Belediye, işyeri açılan yerin; kanalizasyon ve alt yapı sorunu bulunmuyorsa, gürültü kontrolüne de bakarak, bunlarda sorun yoksa ruhsatınızı verecektir.

Oto yıkama işinde kâr var mı?

İş yapanlar için çeşitli ödenecek kalemler vardır. Bunları ödediğinizde; Kira giderlerinizi, personel masraflarınızı, kullanılacak malzeme ve ekipmanların giderleri ve reklam giderleriniz olacaktır. Bu kalemleri kazancınızdan çıktığınızda, işletmenin karı da ortaya çıkacaktır.

Karlılığınızı etkileyecek temel öğe gelirleriniz olacak; gelir kalemleriniz yüksekse, profesyonel bir pazarlama ve reklam kampanyasıyla bunları arttırabilirsiniz. Oto yıkamacı açılacak yer için, çevresinde başka oto yıkamacılar olmaması büyük bir avantaj olacaktır. Yine rakipleri varsa, onlardan daha düşük ücretler belirleyerek potansiyel müşteri sayılarını arttırabilirler.

Karlılığı etkileyen bir diğer unsursa “Müşteri Memnuniyeti” olacaktır. Müşterinizin memnun bir şekilde işletmenizden ayrılmasını sağlamanız gerekir.

Potansiyel Müşterilerinizi Nasıl Memnun Edeceksiniz?

Bu adımda, çalıştırdığınız personel kilit rol oynayacaktır; müşterinin güler yüzle karşılanması, işinin eksiksiz ve zamanında tamamlanması, uğurlama sırasında da yine güler yüzle yolcu edilmesi gerekir.

Müşteri aldığı hizmetin fiyatını ödemek ister. Yani müşterinizden fazla ücret talebinde bulunmanız, onu kaybedeceğiniz anlamına gelir. Yine müşterileriniz için araçlarının hasarsız teslimi ve araçlarını beklerken oturacakları bir çay içme alanı oluşturmalısınız.

Müşterilere Ne Gibi Kolaylıklar Sunmalısınız?

Araç yoğunluğuna göre, eleman sıkıntısı yaşamamalı ve her araca en hızlı hizmeti sunmalısınız. Müşterinin yine evinden arabasının alınması veya evine teslimi gibi, vale hizmetlerinin de sunulması gerekir. Yine çeşitli sosyal platformlarda, reklamlarınız ve promosyonlarınızın yayınlanması da işletmenin reklamı için iyi olacaktır.

Büyük firmaların toplu araç yıkamalarında, oto galericilerin arabalarının yıkanması işlerinde indirimler uygulanması (özel fiyat), müşterilerinizi memnun edecektir.

Oto Yıkamacı İşi Ne Kadar Kazançlıdır/Karlı mıdır?

Oto yıkama işi yapacak yatırımcılar, pazar analizi yapmalarında fayda olacaktır. Bir fizibilite çalışması yapılması şarttır. Tüm yukarıda yazılanları yerine getiren yatırımcılar için, Oto yıkama işinde kara geçmeleri, 6 ay ila 1 yıl arasında bir süreyi gerektirir. Buna göre planlama yapılmalı, ilk 6 ay için yeteri kadar sermayelerinin elinde olduğundan emin olunmalıdır. Sonuçta, 1 yılın sonunda işletmenin masrafları çıktıktan sonra, kara geçilmesi mümkündür.

1 Yorum

  1. Bir ara modifiye ile yakından ilgilenmiş herkes, (cam filmci, tamirci, müzik tesisatçısı) hayalidir oto yıkama sahibi olmak. Etrafımdaki insanlarda hep bunu gözlemledim ancak bir çoğu bu işe başlayacak maddi ücü bulamadı maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir