Yeni İş Fikri, Yeşil Yumurtlayan Tavuk Yetiştirmek

İnternet siteleri içerisinde gezinirken, görmüşsünüzdür, Yeşil Yumurtlayan Tavuk Yetiştiriciliği; bu çiftçiler ve yeni çiftçi adayları için yeni bir geçim kapısı olabilir. İnsanlarımız bilmese de, haberlere konu olan bir alandır; haberlerde de çokça çıkmıştır. İster çiftliğinizde veya şehirdeyseniz birinci kattakiler için site bahçesinde yapılabilecek, fazla bir masraf gerektirmeyen bir iş koludur, Yeşil yumurtlayan tavuk yetiştiriciliği; sonucundan memnun kalabilirsiniz yani kârından. Yeşil yumurta ve diğer renkteki yumurtalar da var ama biz burada yeşil yumurta üzerinde duracağız.

Şehir hayatının getirdiği monotonluk herkesin üstündedir, herkes kendini bir köyde hayal eder ve organik yumurtalara olan taleplerde buradan kaynaklanır. Yani insanların doğaya ve organik gıdaya olan özlemi diyebiliriz. Sizin sattığınız yumurta yeşil renkte olsaydı, farkı ne olurdu? Satışından daha fazla mı gelir elde ederdiniz? Uzmanlar tarafından, yeşil yumurtanın içeriğinin diğer yumurtalardan farklı olduğu ortaya konmuştur ve içeriğinin de daha fazla besin içerdiği görülmüştür. Siz çiftçi olarak yeşil yumurtlayan tavuk yetiştiriciliğine başladınız, peki sizlere, yumurtaların adedini büyüklüğüne göre fiyatının 5 TL yakın bir fiyata satabileceğinizi söylesem. Güzel bir fiyat gibi, çiftçilerin ve adaylarının bu işe girmesinin ana nedeni getirdiği kâr olmuştur. Sizlerde bu işi yapacak bir alana sahipseniz, bu işe atılabilirsiniz ve piyasada eksik olan yeşil yumurta açığına bir katkı yapabilirsiniz. Bu satışlar ailenize ve sizlere büyük bir ekonomik destek sağlayabilir.

Çiftçi adayları, bahçenizde bulunan tavukların değişik renkte yumurtalar yumurtladığını düşünür müydünüz? Bunu bir ticaret fikrine dönüştüğünü düşünseniz? Güzel olmaz mıydı? Evet güzel olurdu. İnsanların bu işe harcadığı zamanı görünce, siz de bu sektöre girmek isteyeceksiniz. Bu işi daha büyütmek isteyenlereyse, yumurtalardan civcivler elde ederek daha kârlı bir iş haline dönüştürebilirler.

Yeni Bir Sektöre Girmek, Kazancınızın Artmasıdır

Civcivler üretmeye başladınız, sonrasında bunları büyüterek tavuk olarak satabilir ve aile bütçenize iyi bir destek sağlayabilirsiniz. Ürettiğiniz tavukları, 100 TL ila 150 TL civarında bir fiyata satabilirsiniz ve yeni üretici adaylarına satabilirsiniz. Görüldüğü üzere, yetiştirdiğiniz tavuk sayısı arttıkça, kazancınız da artar, bu da kârlı bir iş fikrine dönüşür. Burada, elinizde bulunan tavuklardan fayda sağlarsanız, ekstra bir maliyete katlanmazsınız ve çoğaltma yoluna giderek kazancınızı arttırırsınız.

Yeşil yumurtayı diğerlerinden ayıran özelliği, kolesterol seviyesinin oldukça düşük olmasıdır. Burada yeşil yumurta üreticilerinin, diğer yumurta üreticilerinden farkı ortaya çıkmaktadır. Piyasada bilinmese de, internet ve diğer müşterilerinin tavsiyeleriyle, yeşil yumurta piyasada tanınmaya ve talep gösterilmeye başlamıştır. İnsanlar, bu yeşil yumurta fikrine alıştıkça piyasada ki talepte o oranda artacaktır. Yeşil Yumurtlayan Tavukların, yumurtalarını piyasada 4 TL ila 6 TL arasında satışı mümkündür.

Yeşil Yumurtlayan Tavukların Farkı Nedir?

Yeşil yumurtlayan tavukların farkı ırkından gelmektedir. Irk olarak Güney Amerika kökenlerine sahiptirler. Bunlar arasında; Legnar , Ameraucana, Cream, Marans ve benzeri tavuk türleri sayılabilir. Sizin de bu iş koluna yatırımlarınız için uygun ırkı seçerek, üretim aşamasına geçebilirsiniz. Piyasada üretilen yeşil yumurta hakkında, bir takım bilgilere üreticilerin sahip olması beklenir. Tavsiyemizse, A tipi tavuk seçimine özen gösteriniz. A tipi tavukların yavru ve yumurta verimleri daha yüksek olacaktır. B tipi tavuk seçiminden kaçınmanız gerekir, bunlar asıl ırklardan daha az verimlidir. Yani B tipi tavukları üretenlerin daha düşük fiyatlardan satmaları gerekecektir. Üretim aşamasına geçecekler için, yukarıda sayılan A veya B tipine gereken önemi göstermeleri olacaktır.

Fiyat Getirisi Nedir?

Yeşil yumurtlayan tavuk cinslerinin yumurta verimleri yüksektir. Günlük yumurtlama miktarları 15 adet ile 30 adede kadar çıkabilir. Burada siz üreticileri en düşük satış fiyatının 4 TL olduğunu düşünürsek, 30 adede kadar yumurtlayan tavuktan 120 TL gibi bir rakam elde edebilirsiniz. Tahminidir.. Tahmini kârınıza bakarak bu işe girmekte doğru bir karar verdiğinizi göreceksiniz. Diğer ülkelerde tanınan “Yeşil Yumurtlayan Tavuk” cinsi, ülkemizde de zamanla tanınacak, tüketicilerin bu yumurtalara olan ilgileri de artacaktır. Burada değindiğimiz, yeşil yumurta ve diğer renkteki yumurtaların sağlığa da faydaları kanıtlanmıştır. Girişimcilerin bu iş fikrini bir kenara yazmalarını, yatırım yapacaklarınsa bir an olsun “Ben yatırım yapmam!” demekten kendilerini sakınmalarıdır.

Yeşil Yumurtlayan Tavukların Anavatanları Neresidir?

Burada, üretici adaylarının merak ettiği bu tavuk cinslerinin hangileri olduğudur. Yumurtanın yeşil olmasından kaynaklanan, tavuk cinsinin ayırt edici özelliğidir. Bu sayılanlar çerçevesinde, tavuğun ana vatanının Şili olduğunu söyleyebiliriz. Cins ve ırk olarak değişiktir; ismi Araucana’dır. Yumurtanın renginden kaynaklanan besin değeri de farklıdır. Yumurtanın içeriğinde; protein, kalori ve vitamin oranları, diğer yumurtalardan daha belirgindir. Yani yumurtanın besin öğeleri zengin içerikler içerir.

2 Yorum

  1. Çok farklı ve sıra dışı fikirleriniz var. Gündelik hayattan sıkılan ve farklı ticari girişimlerde bulunmak isteyenler için ideal bir yer. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir